Polski Związek Hokeja na Trawie

Zmiany w FIH przy współpracy z PZHT

W Lozanie, w siedzibie FIH, odbyło się pierwsze spotkanie zarządu FIH w tym roku. W trakcie zebrania Federacja dokonała kilku istotnych zmian.

Po pierwsze FIH chce zaprzestać organizować imprezy pod szyldem „FIH Series” po 2019 roku. Przedstawiciele Federacji zaproponowali, aby reprezentacje narodowe skupiły się i uczestniczyły w rozgrywkach na swoich kontynentach. Jest to zmiana zgodna z koncepcją, jaką zaprezentował Polski Związek Hokeja na Trawie podczas tegorocznego spotkania z dyrektorem zarządzającym EHF (Europejska Federacja Hokeja) Angusem Kirklandem.

 – Naszym zdaniem takie rozwiązanie to przede wszystkim większa ilość międzynarodowych meczów, ale także promocja dyscypliny w całej Europie – tłumaczy sekretarz generalny PZHT Piotr Wilkoński.

Ponadto FIH zaproponował, żeby zmienić system rankingowy „World Match”. W praktyce polega to na tym, że Federacja nie będzie patrzyła tylko na miejsce, które zajęła reprezentacja w poszczególnych turniejach, lecz weźmie pod uwagę każdy międzynarodowy mecz.

– Nowy system rankingowy został opracowany z wykorzystaniem wyników wszystkich międzynarodowych meczów z ostatnich trzech lat. Zostanie on uruchomiony „w tle” jeszcze w 2019 r., a jego docelowa wersja będzie funkcjonować już w styczniu 2020 r. – tłumaczy FIH.

fot. Paweł Siczyński

Międzynarodowa Federacja Hokeja na Trawie będzie dążyć, aby hokej na trawie był dyscypliną, która troszczy się o środowisko. Jest to zgodne między innymi z zaleceniami Ministerstwa Sportu i Turystyki, które chce, żeby polskie związki sportowe starały się realizować politykę społecznej odpowiedzialności w sporcie. FIH oraz jego zarząd postuluje, żeby do 2024 roku nie było konieczności nawadniania boisk do hokeja na trawie.

– Okazuje się, że większość federacji, które należą do FIH ma ogromny problem z dostępem do wody pitnej. Dlatego trzeba wymyślić inny sposób na odpowiednie przygotowanie boisk do gry – wyjaśnia Piotr Wilkoński.

Na zarządzie FIH uhonorowano także przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha. Więcej o tym piszemy TUTAJ.

fot. FIH/Getty Sport

Filip Sobczak