Polski Związek Hokeja na Trawie

Marcin Grochal najlepszym sędzią na świecie!

Polak, Marcin Grochal jest najlepszym sędzią na świecie! Decyzja została ogłoszona dzisiaj (14 lutego) przez Międzynarodową Federację Hokeja na Trawie (FIH).

Grochal to nazwisko, które w Polsce zna każdy kibic hokeja na trawie. Praktycznie od początku swojej kariery – czyli już od 16 lat – jest najlepszym sędzią w naszym kraju. Szacunek i uznanie szybko zyskał nie tylko w Polskim Związku Hokeja na Trawie, ale również, co chyba najważniejsze, wśród zawodników.

Pamiętam pierwsze mecze Marcina na polskich boiskach. Już wtedy widzieliśmy, że to ogromny talent, ale chyba nikt z nas, ligowców, nie pomyślał, że ma tak olbrzymi potencjał. Dziś mogę powiedzieć śmiało, że to najlepszy sędzia, który kiedykolwiek pojawił się na polskich boiskach – mówi Maciej Zieliński, który rozegrał w polskiej lidze kilkaset spotkań w ostatnich kilkudziesięciu latach.

– Zawsze imponuje spokojem, profesjonalizmem i podejściem do zawodnika. Ma szacunek hokeistów nie tylko na boisku, ale także poza nim, a doskonale wszyscy wiemy, że z tym bywa różnie – dodaje bramkarz Grunwaldu Poznań, Rafał Banaszak.

W ultraszybkim tempie znalazł się na hokejowych salonach. Już trzy lata po wyrobieniu papierów sędziowskich został sędzią międzynarodowym. Miał wtedy zaledwie 21 lat. W swojej międzynarodowej karierze sędziował wiele prestiżowych turniejów. Był arbitrem między innymi podczas Euro Hockey League (hokejowa liga mistrzów), Igrzysk Olimpijskich w Londynie oraz Rio de Janeiro. W Brazylii sędziował nawet półfinał pomiędzy Argentyną i Niemcami. Jednak jego największym dotychczasowym sukcesem jest udział w ostatnim finale Mistrzostw Świata, który został rozegrany pod koniec 2018 roku.

– Nie jest tajemnicą, że Marcin to sędzia, który ma ogromny szacunek nie tylko w naszym kraju. Cenią go trenerzy i zawodnicy na całym świecie, co zresztą pokazuje ta nagroda. Dla mnie nie ulega wątpliwości, że już niedługo zobaczymy Marcina, który sędziuje finał Igrzysk Olimpijskich – mówi Karol Śnieżek, trener reprezentacji Polski.

Marcin Grochal podczas meczu Pakistan – Indie.

Dziś (14 lutego) Międzynarodowa Federacja Hokeja na Trawie (FIH) ogłosiła, że Marcin Grochal został wybrany najlepszym sędzią na świecie. Władze Federacji podkreślają, że ta nagroda jest wyrazem uznania dla wybitnego talentu polskiego sędziego. Jednocześnie mają nadzieję, że będzie to zachęta do kontynuowania kariery oraz motywacja do kolejnych sukcesów

– Jako Polski Związek Hokeja na Trawie jesteśmy po prostu bardzo dumni z Marcina – mówi prezes PZHT, Jacek Sobolewski. – W tej chwili Marcin to największa wizytówka polskiego hokeja na trawie na całym świecie. Życzymy kolejnych sukcesów i samych dobrych decyzji na boisku, które doprowadzą go do wymarzonego finału Igrzysk Olimpijskich.

Grochal jest ceniony także przez Europejską Federację Hokeja na Trawie (EHF). W tym roku polski arbiter będzie jednym z gości specjalnych podczas Festiwalu Młodzieży, który odbędzie się od 13 do 17 sierpnia w Belgii. Polak opowie młodzieży o swoich wzlotach i upadkach oraz poświęceniu, dzięki któremu osiągnął międzynarodowy poziom. W tym samym czasie na belgijskich boiskach zostaną rozegrane Mistrzostwa Europy w hokeju na trawie. Tam również nie powinno zabraknąć najlepszego sędziego na świecie.

Filip Sobczak