Polski Związek Hokeja na Trawie

Angus Kirkland z wizytą w Polsce

Dyrektor zarządający EHF (Europejska Federacja Hokeja na Trawie) Angus Kirkland odwiedził naszą federację.

Kirkland kilka tygodni temu został zaproszony do Polski przez PZHT. Zaproszenie przyjął i w tym tygodniu spotkał się z prezesem, Jackiem Sobolewskim oraz sekretarzem generalnym, Piotrem Wilkońskim w nowej siedzibie PZHT. Głównym powodem wizyty przedstawiciela EHF-u w Polsce było omówienie aktualnej sytuacji hokeja na trawie w naszym kraju. Ale Zarząd PZHT wykorzystał obecność Kirklanda i w trakcie spotkania przedstawił kilka swoich propozycji.

Po pierwsze PZHT, w porozumieniu z innymi europejskimi federacjami, zaproponował, aby EHF wprowadził europejską ligę dla reprezentacji, które nie grają w „Pro League” (w rozgrywkach bierze udział aktualnie osiem zespołów – Argentyna, Australia, Belgia, Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Nowa Zelandia oraz Hiszpania). Dzięki pomysłowi PZHT kadry nie należące do światowego TOP-u mogłyby rozgrywać zdecydowanie więcej spotkań o stawkę, a w przyszłości rywalizować o wejście do ligi „Pro League”. – Naszym zdaniem większa ilość międzynarodowych meczów to nie tylko poprawa umiejętności zawodników, ale także promocja dyscypliny w całej Europie – tłumaczy Piotr Wilkoński.

Kolejna propozycja naszego Związku to Mistrzostwa Europy dla młodzików (poniżej 14. roku życia). Turniej mógłby być rozgrywany np. przy Mistrzostwach Europy seniorów. Podobny pomysł został wprowadzony przez organizatorów Euro Hockey League. Kluby, które występują w tych rozgrywkach mogą wystawić swój zespół również w Młodzieżowym EHL.

PZHT chciałby także, żeby EHF wprowadził europejską ligę hokeja piątkowego. – Proponujemy, żeby co dwa lata dokładać dodatkową kategorię wiekową – mówi Wilkoński. – Hokej piątkowy to rywalizacja, która jest coraz bardziej popularna w hokejowym świecie. Nic więc dziwnego, że Agnus z zainteresowaniem zareagował na ten pomysł. Rzecz jasna pomysł raczej nie będzie cieszył się poparciem krajów, w których są mocne struktury klubowe.  

Ostatnim pomysłem PZHT jest otwarcie się na środowisko niepełnosprawnych. Zarząd PZHT zamierza zaproponować wprowadzenie zmian do nowego Statutu PZHT, w którym zostaną zawarte propozycje dla osób niepełnosprawnych. 

Dyrektor zarządający EHF był zainteresowany również sprawami wewnętrznymi PZHT. Panowie zaprezentowali aktualną sytuację finansową PZHT oraz strategię dla rozwoju hokeja na trawie w Polsce. Angus Kirkland zapoznał się z naszym dokumentem „Strategia rozwoju hokeja na trawie w Polsce do 2024″, który opublikowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku. Dyrektor poparł nasze rozwiązania i zadeklarował pomoc.

W trakcie spotkania uzgodniono również udział Polski w platformie EHFTV.com. Od marca większość spotkań ligowych będzie można zobaczyć na tej dobrze znanej sympatykom hokeja platformie. Szczegóły podamy do wiadomości za kilka dni.  

Angus Kirkland (z lewej) i Krzysztof Rachwalski.

W trakcie swojej wizyty Angus Kirkland spotkał się także z Krzysztofem Rachwalskim. Szef wyszkolenia Polskiego Związku Hokeja na Trawie zaprezentował poznańskie obiekty – zarówno te do uprawienia hokeja na trawie oraz hokeja w hali.

– To było takie zwieńczenie pobytu Angusa w Polsce. Chcieliśmy mu pokazać, że w Poznaniu dysponujemy całkiem niezłą infrastrukturą hokejową. Cieszy mnie, że bardzo dobrze ocenił nasze obiekty – mówi Krzysztof Rachwalski.

Filip Sobczak